Nowe edytorstwo i copywriting (studia II stopnia)

Specjalność „Nowe edytorstwo i copywriting” jest formą odpowiedzi na rozwój nowoczesnych technologii i przemiany w edytorstwie wydawniczym i naukowym oraz w mediach, ze szczególnym uwzględnieniem mediów elektronicznych. Część zajęć prowadzonych w ramach specjalności ma charakter praktyczny, umożliwia zdobycie konkretnych umiejętności z zakresu redakcji i korekty, projektowania graficznego i copywritingu. Warto podkreślić, że zajęcia są prowadzone przez praktyków, współpracujących z wydawnictwami i agencjami reklamowymi.

Zajęcia prowadzone w ramach specjalności umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z procesem wydawniczym (redakcja, DTP, projektowanie graficzne), funkcjonowaniem firmy wydawniczej (organizacja pracy w wydawnictwie, promocja, współczesny rynek książki) oraz promocją i reklamą. Studia pozwalają też na zdobycie umiejętności z zakresu najnowszych technologii w edytorstwie (typografia publikacji elektronicznych, elektroniczne formy promocji publikacji). Program studiów umożliwia także zdobycie umiejętności z zakresu copywritingu: tworzenia rozwiązań inwencyjnych, wspomagających działalność w sferze publicznej – społecznej, kulturalnej, gospodarczej, politycznej, opracowywania strategii reklamowych, przygotowywania i tworzenia tekstów o funkcji informacyjno-reklamowej w mediach (prasa, radio, telewizja, internet).

Zdobyte w trakcie studiów umiejętności umożliwią absolwentowi poszukiwanie pracy m.in. w wydawnictwach naukowych i komercyjnych, redakcjach czasopism, instytucjach kulturalnych, portalach internetowych, agencjach reklamowych, bibliotekach i repozytoriach.

Wykaz i problematyka przedmiotów edytorskich

Działalność firmy wydawniczej (warsztaty, 30 godzin)

Problematyka zajęć obejmuje zagadnienia: wydawca a wydawnictwo, rodzaje współczesnych firm wydawniczych, organizacja pracy w wydawnictwie, struktura nowoczesnego wydawnictwa, współpraca z drukarnią, cechy rynku wydawniczego XX wieku, wybrane formy i rodzaje dystrybucji publikacji w XXI wieku, outsourcing w pracy współczesnego wydawnictwa, współpraca z hurtowniami i księgarzami, marketing i jego rodzaje w działalności wydawnictwa, targi książki, konkursy wydawnicze, spotkania promocyjne, gadżety reklamowe, media i organizacje branżowe poświęcone zagadnieniom wydawniczym, współpraca z autorem.

Edytorstwo w przestrzeni cyfrowej (laboratorium, 30 godzin)

Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia: podstawowe problemy, pojęcia i zakres edytorstwa w przestrzeni cyfrowej, praca redakcji w trybie on-line, social media w pracy redaktora, nowe technologie w edytorstwie (programy), czytelnictwo tekstów w sieci – pułapki linkowania, hipertekst i tekst w przestrzeni cyfrowej, budowa i charakterystyka publikacji cyfrowych, publikacje elektroniczne: możliwości i perspektywy, elementy budowy publikacji i ich układ typograficzny, czytelność publikacji i stron internetowych, elektroniczne czasopisma naukowe, formy udostępniania i rozpowszechniania.

Językowe dylematy (laboratorium, 30 godzin)

Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia: kultura języka – doskonalenie kompetencji językowej oraz umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim, poprawność językowa, rozpoznawanie błędów i normatywność języka, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i korekty wypowiedzeń dewiacyjnych, analiza różnego typu błędów, język polski a etyka i komunikacja (m.in. manipulacje językowe, nowomowa, neologizmy, slang, idiolekty, język a cyfryzacja, grzeczność językowa, wulgaryzacja języka, tabu językowe).

Współczesne edycje dzieł literackich (konwersatorium, 30 godzin)

Problematyka zajęć obejmuje zagadnienia: problemy klasyfikacji wydań według Konrada Górskiego, Jerzego Starnawskiego, Romana Lotha, Łukasza Garbala, edycje typu A, B i C, wydania naukowe i popularne, cechy edycji krytycznej, lektury z opracowaniem w perspektywie edytorskiej i dydaktycznej, audiobooki i e-booki, biblioteki cyfrowe w Polsce: zasoby, formy korzystania, cele, powieści hipertekstowe (definicja, rozwój, charakterystyka, przykłady), najważniejsi edytorzy XX wieku i ich dokonania, edytorskie osobliwości i potknięcia (wybrane przykłady).

Dodaj komentarz